Създаването на обща европейска политика за устойчив туризъм е необходимост. Евродепутатите от работната група по туризъм отново подчертават, че секторът се нуждае от координация на европейско ниво и от значителна подкрепа, за да даде шанс на малките и средни предприятия за оцеляване.
Комитетът по транспорт и туризъм се срещна миналата седмица със заинтересовани страни от бранша, за да оцени катастрофалното състояние на сектора и да обсъди как да се преодолее тази безпрецедентна криза. След срещата евродепутатите от работната група по туризъм излязоха с изявление, в което признават разочарованието на туристическия сектор от липсата на подкрепа от ЕС.
В тази извънредна ситуация са изминали повече от шест месеца, но все още няма общи критерии на ЕС за това как да се управлява и да се живее с тази пандемия: няма универсален протокол за хигиена и здраве, няма общи правила за тестване или как се оценяват рисковете и няма зачитане на принципа на свободно движение. Гражданите се объркват и нямат гаранция, че пътуването, което са резервирали, действително ще се осъществи.
Туризмът в Европа дава работа на 22 милиона души и секторът е на ръба на пълен крах. Това не е заплаха, която трябва да се приема с лека ръка. В зависимост от страната туризмът представлява между 4,3% и 25% от БВП. В сегашната ситуация стотици хиляди малки и средни предприятия няма да издържат до края на годината.
Последните насоки от Брюксел относно прилагането на програмата за икономическо възстановяване са поразителни. Те обхващат много, включително „широко понятие за инвестиции“: фиксирани, естествени, човешки. Идентифицирани са и 7 много различни области, от енергийната рехабилитация на сгради и администрации до най-усъвършенстваната цифрова технология, 5G и изкуствен интелект.
Това е философията, която вдъхновява „динамична група“ от петнадесет важни икономисти, бизнесмени и професори, които са се ангажирали в продължение на седмици да проектират и идентифицират нови проекти, способни да модернизират икономиката, включително туризма в Европа, и да осигурят част от европейските фондове.
„Динамичната група“ вече е анализирала повече от двадесет проекта. От роботизацията в болниците, автономните превозни средства и проектирането на чипове до биотехнологиите, управлението на водите и хранителната индустрия. След идентифицирането на проектите, идеята е да се помогне на икономическите партии да ги оформят и да позволят включването им в националния план и след това да ги насочат към екипи от консултанти, които улесняват спазването на европейската процедура. Икономическото възстановяване естествено е свързано със възстановяването на туризма. По този начин настоящият план на Маршал може да не е само временно решение, а уникална възможност, която ще позволи на страните да станат по-ефективни икономики.