Ограниченията за пътуване, наложени от пандемията COVID-19, продължават да удрят глобалния туризъм: според последните данни на Световната туристическа организация (UNWTO), публикувани на 27 октомври, през първите осем месеца на 2020 г. броят на международните пътувания е намалял със 700 милиона, т.е. със 70% в сравнение със същия период на 2019 г.
През този период в Азиатско-Тихоокеанския регион, който беше първият засегнат от въздействието на COVID-19, туристическият поток е намалял с 79%, следван от Африка и Близкия изток (по 69%), Европа (-68%) и Америка (-65%).
След постепенното отваряне на границите в Европа се наблюдава относително по-малък спад през юли и август (-72% и -69%, съответно). Възстановяването обаче беше краткотрайно, тъй като ограниченията за пътуване се върнаха на фона на нарастващата крива на заболеваемост. От друга страна, Азиатско-Тихоокеанският регион отчете най-големия спад през двата месеца с 96%, тъй като Китай и други основни дестинации останаха затворени.
Общата загуба на приходи от международен туризъм възлиза на 730 милиарда долара, повече от осем пъти повече от загубите, понесени в резултат на световната икономическа и финансова криза от 2009 г.
Сега търсенето на пътувания остава до голяма степен ниско поради продължаващата несигурност относно пандемията и риска от нови ограничения. Въз основа на последните тенденции, UNWTO очаква общият спад през 2020 г. да бъде около 70%.
„Този безпрецедентен спад има драматични социални и икономически последици и заплашва милиони работни места“ каза генералният секретар на UNWTO Зураб Пололикашвили. „Това говори за спешната нужда от безопасно, навременно и координирано възобновяване на туризма“, добави той.
Група експерти от организацията прогнозира съживяване в международния туризъм едва през третото тримесечие на 2021 г. Въпреки това, около 20% от експертите предполагат, че възстановяването е възможно не по-рано от 2022 г.